Od kiedy zmiany w tym jak szkolić z bhp w Gorzowie? - bezpieczeństwo i higiena pracy

bhp gorzów wielkopolski

I szkolenia ppoż i kursy bhp

I szkolenia ppoż, i kursy bhp zawsze rozpoczynają się dłuższym wstępem. Ten etap skupia się głównie na opisywaniu podstawowych praw i obowiązków poszczególnych pracowników oraz ich pracodawcy. Następnie przechodzi się już do główne

Od kiedy zmiany w tym jak szkolić z bhp w Gorzowie? - bezpieczeństwo i higiena pracy bhp gorzów wielkopolski
j części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.


specjalistyczne

Przeprowadzenie szkolenia bhp jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, wynikającym z Kodeksu Pracy. Celem szkolenia bhp jest przekazanie pracownikom wiedzy niezbędnej do wykonywania przez nich obowiązków, a także przeciwdziałanie wypadkom i chorobom zawodowym mogącym pojawić się w czasie pracy. Szkolenia bhp dzielą się na: wstępne i okresowe. Dopuszczenie osoby do pracy bez odpowiedniego przygotowania grozi poważnymi konsekwencjami - karami pieniężnymi. Równie ważne są szkolenia ppoż. Prowadzone jako szkolenie wstępne polegają na zapoznaniu nowych pracowników z "Instrukcją bezpieczeństwa pożarowego", obowiązującą w obiektach. Każdy szeregowy pracownik jest zapoznawany z zagrożeniami pożarowymi występującymi w miejscu pracy, zaś pracownicy nadzorujący zabezpieczenie prac niebezpiecznych pożarowo odbywają szkolenia ppoż. specjalistyczne. Pierwsza pomoc - szkolenia z tego zakresu mogą być przydatne w wielu sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i życiowych, np. kiedy współpracownik nagle zasłabnie lub dziecko uderzy się w głowę. Pierwsza pomoc jest zagadnieniem ciągle jeszcze wymagającym rozpowszechnienia, jednak firmy przeprowadzające takie kursy coraz bardziej zwracają uwagę na praktyczny charakter zajęć.


Pracownik musi wiedzieć co ma robić

Pracodawcy, którzy zatrudniają w swoich firmach jakichkolwiek pracowników, po prostu muszą - zgodnie z polskimi przepisami prawnymi - systematycznie przeprowadzać dla nich zarówno klasyczne szkolenia bhp, jak i szkolenia przeciwpożarowe. O tych drugich mówi się mniej i niektórzy nawet nie wiedzą, że coś takiego w ogóle istnieje. A ten typ szkolenia, podobnie jak szkolenie bhp, też jest obowiązkowy i podstawowy. Każdy po prostu musi z niego skorzystać, jeśli chce działać legalnie i prawidłowo w nowym miejscu pracy.

Szkolenie ppoż jest szkoleniem obowiązkowym, a to oznacza, że pracodawca zobowiązuje się do jego przeprowadzenia. To on staje się odpowiedzialny za przygotowanie kursu dla wszystkich pracowników i zadbanie o to, by każda osoba wzięła w nim aktywny udział. Takie szkolenie to nie tylko pierwsza pomoc w razie oparzeń, ale też i informacje na temat prawidłowych czynności w trakcie pożaru. Pracownik musi wiedzieć, co ma robić, gdy już dojdzie do wzniecenia ognia w miejscu pracy. Ucieczka z budynku nie zawsze jest możliwa i optymalna.


Pierwsza pomoc dla wszystkich

Posiadanie własnej firmy to ogromna odpowiedzialność. Podczas codziennych obowiązków, czasem zapominamy o tym co niedobrego może przynieść los. Setki spraw na głowie nie dają nam chwili wytchnienia w codziennym pędzie. Musimy jednak czasami pomyśleć o tym, co zrobić gdy sytuacje zagrażające życiu znienacka się pojawią. Szczególnie jest to istotne mając pod opieką wielu pracowników. Musimy być przygotowani na różne okoliczności. W tym momencie warto zastanowić się, czy nasi pracownicy są odpowiednio przygotowani do sytuacji awaryjnych. Pierwsza pomoc to w tej chwili podstawa właściwie dla wszystkich. Sytuacje, gdy ktoś potrzebuje szybkiej pomocy mogą się wydarzyć nie tylko w miejscu pracy, ale choćby na ulicy. Dlatego jest to tak ważne, by być w tym kierunku właściwie przeszkolonym. Każdy pracodawca powinien zadbać o szkolenia BHP i PPOŻ w swojej firmie. Sytuacja, gdy wydarzy się wypadek może mieć miejsce w każdej chwili, dlatego ważne jest, by w tej kwestii nie zwlekać i działać natychmiastowo.